Pretekstem do stworzenia tego misterium była 90 rocznica objawienia się Jezusa s. Faustynie a dokładniej – rocznica Jego prośby, by namalować Jego obraz. Ostatecznie powstał on w Wilnie, w małej pracowni malarskiej na plebanii bł. ks. Michała Sopoćko. Dziś w tym miejscu działa jedyne na Litwie hospicjum dla dzieci i dorosłych. To miejsce nazywa się też Mostem do Nieba i Wzgórzem Nadziei. Do dla niego dzisiaj gramy, by mogło działać dalej.
Misterium „Przechodząc przez Dolinę Płaczu” – tak ufamy – pomoże wypłakać przed Bogiem nasze strachy, nadzieje i pytania „co dalej”. Mamy nadzieję, że pomoże tym, którzy boją się modlić szczerze lub w ogóle nie zasmakowali szczerej relacji z Chrystusem, albo po prostu – dźwigają tak wielki wór cierpień, że ich modlitwą jest tylko jęk. Tak, dla nich ten wieczór JEST NAJBARDZIEJ. W trakcie tego wieczoru usłyszymy autentyczne świadectwa, napisane specjalnie na ten wieczór przez pięć cierpiących osób. Świadectwa są przeszyte bólem, ale i nadzieją. Odpowiedzą na nie piosenki, które również powstały w epicentrum cierpienia. Nie będzie do tego ani komentarza, ani wyjaśnień drobnym druczkiem. Ból i cierpienie nie jest w nich przenośnią, lecz zapisem wstrząsów, sejsmografem realnych doświadczeń. To wszystko jest tak bardzo osobiste, że nie mamy odwagi wyjaśniać co autor miał na myśli, bo zarówno świadectwa jak i piosenki poruszą struny serca każdego, kto zderzył się z murem bezsilności. Po prostu.
Przejdźmy razem przez Dolinę Łez, którą Bóg obiecał zamienić w źródło życia. Tak, mowa o tym cierpieniu, które dziś nazywasz całkowitą pomyłką. Tak, mowa o tobie, który myślisz, że twoje życie jest już stracone. Wejdź z wiarą jaką masz w Dolinę Łez, bo to właśnie z niej – tak jak na wileńskim obrazie wychodzi ku tobie Jezus. Z dna rozpaczy, idzie ku tobie, mówiąc: mój kochany bracie, moja ukochana siostro. Wracajmy. Twoim domem jest niebo a nie rozpacz. Wracajmy, ale jeśli chcesz teraz płakać, płacz. Jestem przy tobie. Zawsze.
“Przechodząc przez Dolinę Płaczu” – kilka słów, kilka nut, kilka intymnych chwil z Jezusem w małej izdebce zatrzaśniętej ze strachu, wstydu i poczucia osamotnienia. Wejdź i rozgość się.
Dziękujemy autorom świadectw. To na fundamencie ich szczerości mogliśmy stworzyć misterium. Błogosławimy też darczyńcom, którzy wsparli produkcję tego wydarzenia.
Scenariusz:
Ks. Mariusz Marszałek SAC
Grzegorz Kiciński
Reżyseria:
Grzegorz Kiciński
Muzyka:
Marta Kicińska – wokal, kompozytorka i autorka tekstów “We mgle” i “Man-hu”
Grzegorz Kiciński – gitara, kompozytor i autor tekstów “W smutku”, “Każdego ranka”, “Czwarta straż nocna (Budzik)”, “Alleluja w ciemności”
Karol Makowski – aranżacja utworów muzycznych oraz kompozytor podkładów muzycznych do świadectw, piano
Anna Szaja – wokal
Kamil Siciak – instrumenty perkusyjne
Maciej Dobrzański – kontrabas
Przemysław Pacek – skrzypce
Celestyna Chinek – skrzypce
Klara Chinek – altówka
Alicja Szydłowska – wiolonczela
Realizacja nagrań:
Grzegorz Juziak – realizacja wideo
Wojciech Białoskórski – realizacja dźwięku
Abikus – obsługa techniczna transmisji
Produkcja:
Fundacja Aniołów Miłosierdzia
Inicjator i gospodarz wydarzenia:
Dolina Miłosierdzia – Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie
Pochyl się nad cierpieniem niewinnych w jedynym hospicjum dla dzieci na Litwie. Wejdź na www.mostdonieba.pl
Partner techniczny transmisji: Abikus.pl